کانال برق،الکترونیک و حومه

سامانه هرچیز:ارائه محتوای کانال های تلگرام
جستجو در تلگرام

مطالب مرتبط با صنعت برق ، الکترونیک ، مخابرات ، IT ، کامپیوتر و ...
بدون هیچگونه تبلیغات و تبادل
ارتباط با مدیر:
@SciencesArts

تبلیغات هرچیز

 مشاهده مطالب کانال برق،الکترونیک و حومه

توجه: کلیه محتوای این سایت توسط کاربران و کانال های تلگرام درج شده است و سایت هرچیز هیچ مسئولیتی نسبت به آن ها ندارد

‍ * اهمیت تست امپدانس حلقه ارت

هنگام بروز اتصال کوتاه مابین هادی های فاز و زمین، امپدانسی که سر راه جریان حاصل شده مشاهده می‌شود، امپدانس حلقة ارت نامیده می‌شود. جریان خطا توسط ولتاژ تغذیه در این مسیر برقرار می‌شود و هر چه امپدانس مسیر بالاتر باشد، جریان خطا کوچکتر بوده و برای عملکرد حفاظت‌های پیش‌بینی شده زمان بیشتری مورد نیاز خواهد بود.
برای اطمینان از سرعت مناسب عملکرد حفاظت‌ها، امپدانس مسیر باید مقدار کوچکی باشد و این کمیت برای تمام مدارات باید اندازه‌گیری شود. توصیه شده که ابتدا تست Ze در تابلوی توزیع انجام شود که امپدانس مسیر را بدون در نظر گرفتن تجهیزات به دست می‌دهد و سپس تست Zs که هم مدارات قبلی و هم مقاومت منصوبات را شامل می‌شود صورت گیرد.
در اکثر منازل، حفاظت اولیه در برابر برق گرفتگی بوسیله کلید های اتوماتیک موجود در سیم‌کشی داخلی و به دنبال بسته شدن جریان از مسیر ارت صورت می‌گیرد. در نتیجه تغذیه مدار مشکل دار قطع شده و از افزایش ولتاژ تماس جلوگیری می‌شود. در سیستم‌های TT تا وقتی که رابطه‌ی
Ra x Ia ≤ 50
برقرار باشد، حفاظت مناسب در برابر برق‌گرفتگی صورت می‌گیرد. در این رابطه Ra
مجموع مقاومت الکترود زمین و هادی‌های حفاظتی و
Ia
حداکثر جریان مجاز سیستم تحت حفاظت است. به عبارت دیگر حداکثر ولتاژ تماس قابل وقوع برای افراد، به 50 ولت محدود می‌شود.

* اندازه‌گیری امپدانس حلقة ارت (امپدانس حلقه اتصال کوتاه)
امپدانس حلقه ارت برابر است با مجموع مقاومت سیم‌پیچ ترانسفورماتور، مقاومت هادی فاز، مقاومت هادی حفاظتی (PE)، مقاومت الکترود ارت و مقاومت داخلی تجهیزات.
اندازه‌گیری امپدانس حلقه اتصال کوتاه Ze در سمت تغذیه تابلوی توزیع و با دسترسی به شینه اصلی ارت و در حالتی که کلید اصلی باز بوده و تغذیه تمام مدارات قطع شده انجام می‌شود. به علاوه در طول تست اتصال سیستم ارت تجهیزات (الکترودهای ارت) از شینه ارت جدا می‌شود. اندازه Ze حاصله معادل امپدانس حلقه اتصال کوتاه و برابر مجموع مقاومت‌های سیم‌پیچ ترانسفورماتور، هادی فاز و هادی حفاظتی است. مقاومت اتصال زمین تجهیزات در این اندازه‌گیری دخیل نیست.
امپدانس حلقه اتصال کوتاه Zs در دورترین نقطه هر مدار و در بیشتر موارد با حذف موقت کلید اصلی مدار سنجیده می‌شود. امپدانس حلقه اتصال کوتاه با اتصال لوپ تستر به یک پریز (هادی‌های فاز و خنثی) و بعضی اوقات به سیم ارت آن به‌دست می‌آید که برابر است با مجموع مقاومت‌های سیم‌پیچ ترانسفورماتور، هادی فاز، هادی حفاظتی، الکترود ارت اصلی و مقاومت ارت تجهیزات
🆔 @electe

‍تولید الکتریسیته از حرکات بدن انسان

دانشمندان سوئیسی آزمایشگاه‌های امپا، ماده‌ای انعطاف‌پذیری تولید کرده اند که قابلیت تولید برق در هنگام قرار گرفتن تحت کشش و فشار را دارد.

بخاطر ضخامت کم، انعطاف‌پذیری و ساختار ارگانیکِ این ماده می‌توان آن را در لباس‌ها، تجهیزات در تماس با بدن و حتی با پیوند به ماهیچه قلب استفاده کرده و برق لازم برای انواع دستگاه‌های پزشکی یا گجت های پوشیدنی را فراهم کرد.

🌐منبع: ‌sciencealert
🆔 @electe

برق،الکترونیک و حومه

اولین توربین بادی شناور جهان در ارتفاع ۳۰۰ متری
🆔 @electe

ساخت مدار هشداردهنده زلزله

▪️کرمانشاه/ایران تسلیت▪️

____________
🆔 @electe

‍پلاسما چیست؟

اگر تا به حال یک لامپ مهتابی را شکانده باشید، حتماً جز مقداری گرد سفید رنگ چیز دیگری مشاهده نکرده اید. ولی وقتی مهتابی روشن است به نظر می‌رسد که ماده‌ ای نورانی درون لامپ است.
حالتی که مواد داخل مهتابی پس از روشن شدن به خود می‌گیرند حالت پلاسما نامیده می‌شود. پلاسما گاز برانگیخته ای است شامل یون های در حال حرکت ( اتم‌های باردار) و الکترون‌ (ذرات با بار منفی).
هر ماده‌‌ای در حالت آزاد دارای بار خنثی است. به این دلیل که دارای تعداد مساوی پروتون و الکترون است.
حال اگر در داخل گاز اختلاف پتانسیل بالایی ایجاد کنیم، الکترون‌های آزاد با ضربه زدن به الکترون‌هایی که تحت تاثیر جاذبه هسته هستند؛ پیوندشان با هسته اتم را کم می‌کنند و باعث خروج آنها از مدار چرخش خود می‌شوند. با کم شدن هر یک الکترون، یک بار مثبت به بار کل اتم اضافه می‌شود.
با پیوسته ساختن این شرایط الکترون‌های آزاد همواره در حال حرکت به سمت ناحیه مثبت تر ( جایی که الکترون کمتری وجود دارند ) اتم خواهند بود. در حین این حرکت‌ها و در نتیجه برخورد‌ ذرات با الکترون‌ها انرژی الکترون‌های منحرف شده به شکل نور گسیل می‌شوند.
نئون و زنون دو عنصر گازی شکلی هستند که در ساخت صفحه نمایش‌های پلاسما از آن‌ها استفاده می‌شود. این دو عنصر در هنگام برانگیختگی نور فرابنفش گسیل می‌کنند. این نور قابل رویت توسط چشم انسان نیست ولی توانایی بر انگیخته کردن عناصری که نور مرئی گسیل می‌کنند را دارد.
درون صفحه نمایش
نئون و زنون درون هزاران سلول سه رنگ بین دو صفحه جلو و عقب صفحه نمایش نگهداری می‌شوند. این سلول‌ها همان پیکسل‌ها هستند. الکترودهایی هم در دو طرف این سلول‌ها به طور عمودی قرار داده می‌شوند.
الکترودهای شفافی که توسط عایق دی‌-الکتریکی از هم جدا شده‌اند و با لایه محافظ منیزیم اکسید پوشیده شده‌اند نیز به پشت صفحه بیرونی چسبیده می‌شوند و به حالت افقی مرتب می‌شوند.
برای یونیزه کردن گاز درون سلول‌ها الکترودها میلیون‌ها بار در ثانیه شارژ می‌شوند. این کار، همان طور که دیدیم، باعث شارش ذرات بار دار می‌شود و آن‌ها را وادار به گسیل فوتون‌های فرابنفش می‌کند.
این فوتون‌ها وقتی به لایه فسفر صفحه بیرونی برخورد می‌کنند باعث بر انگیختگی الکترون‌های فسفر می‌شوند. این الکترون‌ها در بازگشت به حالت اصلی خود ،نور با فرکانس مرئی گسیل می‌کنند.
🆔 @electe

برق،الکترونیک و حومه

پیل سوختی هیدروژن
در پیل سوختی هیدروژن از عمل عکس الکترولیز آب استفاده می‌گردد، به عبارت دیگر از واکنش بین هیدروژن و اکسیژن، آب، حرارت و الکتریسیته تولید می‌گردد.
زبان اصلی
🆔 @electe

افزایش ظرفیت خنک کنندگی ترانس اصلی نیروگاه با افزودن فن
🆔 @electe

برق،الکترونیک و حومه

سیخ شدن موها با مولد #واندوگراف و اعمال شک الکتریکی با نزدیک شدن میکروفن به صورت پسربچه

____________
🆔 @electe

  کلمات کلیدی: واندوگراف

تا چند سال آینده دیوار های هوشمند جایگزین دیوار های آجری خواهند شد!

#تکنولوژی
🆔 @electe

  کلمات کلیدی: تکنولوژی

‍نیمکت های خورشیدی هوشمند در پارک های شهر پورِک (Porec) در کشور کرواسی نصب شده است.


طراحی صنعتی⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️
طراح : ivan mrvosاین نیمکت ها مجهز به صفحات خورشیدی است که برق تولید می کند. از اینرو کاربران می توانند هنگامی که روی این نیمکت ها می نشینند، گوش های تلفن های همراه خود را شارژ کنند.

هر نیمکت قادر است چهار گوشی را به طور همزمان شارژ کند. این نیمکت ها در شب از انرژی خورشیدی که در روز جمع آوری کرده اند، برای روشن نگه داشتن چراغ های پارک استفاده می کنند. استقبال اولیهِ قابل توجه شهروندان این کشور از این نوع نیمکت ها باعث شده است که هم اکنون این نیمکت های هوشمند در پارک های مختلف در چند شهر در سراسر کرواسی نصب شوند. این روزها مسئولان پارک های کرواسی به این فکر افتاده اند که روی این نیمکت ها تبلیغاتی را نصب کنند و از عواید حاصل از آن برای بهبود اوضاع پارک های این کشور استفاده کنند. آنان همچنین امیدوارند که در صورت افزایش محبوبیت و استقبال از این نوع نیمکت ها در کشور کرواسی، بتوانند آن ها را به سایر کشورهای اروپایی و حتی شاید آمریکا صادر کنند.
🆔 @electe

برق،الکترونیک و حومه

‍🚩🚩 پمپ های خورشیدی

با توجه به وسعت بسیار زیاد زمین های کشاورزی در سطح کشور و ضرورت آبرسانی از طریق چاه های عمیق، استفاده از پمپ های خورشیدی در راستای استفاده از انرژی برق رایگان، امکان توسعه کشاورزی در مناطق محروم و کاهش هزینه های بخش کشاورزی کاملا ضروری بنظر می رسد.

برخی از مزایای استفاده از پمپ های خورشیدی - صرفه جویی بسیار زیاد در هزینه برق مصرفی - پیکر بندی و نصب آسان در هر محل - کاهش هزینه کابل کشی و ساخت تابلوی فرمان - امکان توسعه کار وکشاورزی در نقاط محروم و دور افتاده - بی نیاز بودن از تامین سوخت فسیلی - حذف آلاینده های زیست محیطی - کاهش بسیار زیاد هزینه های تعمیر و نگهداریپمپهای خورشیدی بهترین و مطمئن ترین و به صرفه ترین راه حل جهت بر طرف کردن نیازهای آبی مکانهایی که شبکه
برق وجود ندارد و یا حتی مکانهایی که هنوز امتیاز برق به آنها واگذار نشده است می باشد.

به دلیل سیستم dc این پمپ ها نیازی به پرداخت هزینه های برق ماهانه وجود ندارد.
می توان از این پمپها در مزارع  کاشت سبزیجات و کشاورزی استفاده کرد همچنین می توان جهت روشنایی برق مورد نیاز نیز بدون پرداخت هزینه هایی اضاف تر نیز بهره مند گردید.
پمپهای خورشیدی نسبت به محصولات مشابه می توانند بیشترین آب را در عمق 200 متری با کمترین پلیت های  پمپ کنند .

این پمپ ها نه تنها در مزارع جهت آبیاری قابل استفاده اند بلکه می توان از آن جهت آبیاری احشام نیز استفاده کرد.
پمپ های شناور خورشیدی تا عمق 200 متر با DB آب 11 قابلیت عملکرد دارند که از نظر قیمت بسیار به صرفه می باشند . همچنین این پمپها نسبت به شن و ماسه بالاترین مقاومت ممکن را دارند .
پمپ های خورشیدی می تواند مزیتی جهت تامین آبی تمیز و سالم از منابع زیر زمینی برای کشاورزان باشد.
🆔 @electe

برق،الکترونیک و حومه

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  صفحه بعدی
بستن
آدرس پست:

نوع گزارش تخلف:

متن گذارش: